100 yıldan uzun bir süredir, Timken firması farklı endüstriler ve Pazar segmentleri üzerinde değer yaratma üzerine odaklanmıştır.

Tarihe Bakış:

Henry Timken, yük vagonlarının keskin dönüşler yapmak zorunda kaldığı zamanlarda ciddi sorunlar yaşadıklarını görerek, bu sorunu ortadan kaldırabilmek adına yükü hem radyal hem de eksenel olarak taşıyabilecek olan konik rulmanları geliştirdi. Konik rulmanların gelişmesi ile birlikte insanlar çeşitli faydalar elde etti. İlk olarak araçlar daha kolay ve akıcı hareket ediyordu; böylece tamir ve parça değişimi masrafları çok azalmıştı. İkinci olarak vagon performansları daha iyi durumu geldi bu sayede vagonları çekecek daha az hayvana gerek vardı. Diğer bir fayda ise keskin dönüşlerde daha kolay hareket etme ile birlikte taşınan ürünlerin kaybı da minimuma inmiş oldu.

Konik rulmanların hayatı bu derece kolaylaştırmasının üzerine Henry Timken ve oğlu William Timken, Timken Roller Bearing and Axle Company adı ile günümüzde Timken Company olarak bilinen dünya devi bir üretici firmanın temellerini atmış oldu.

Firmaya Genel Bakış:

Timken firması, ileri teknoloji ürünü olan “ anti-friction” olarak tabir edilen sürtünme karşıtı yüksek performanslı çelik rulmanlar, mekanik güç aktarım sistemlerine odaklanmaktadır.

Pazar Segmentleri:

Timken Company, aşağıda da görülebileceği gibi birçok farklı pazar segmentinin ihtiyaçlarına yönelik ürünler sağlamaktadır.

-          Hava-uzay sanayi

-          Otomotiv

-          Yapı sanayi

-          Savunma sanayi

-          Endüstriyel ekipmanlar

-          Ağır endüstri ekipmanları

-          Sağlık sanayi

-          Güç üretimi

-          Demiryolu

Ürün Grupları:

-          Konik Makaralı Rulmanlar

-          Oynak Makaralı Rulmanlar

-          Silindirik Makaralı Rulmanlar

-          Bilyalı Rulmanlar

-          Yataklı Rulmanlar

-          Şaft Yatakları

-          Kaplinler

-          Yağlar

-          Keçeler

-          Bakım- Montaj Ekipmanları

Rakamlarla Timken..

-          2012 Satışları: 5.0 Milyar $

-          Dünya Çapında Toplam Çalışan Sayısı: 20.000

-          Toplam Tesisleri: 63 fabrika, 95 satış ofisi, 10 teknoloji ve mühendislik merkezi, 25 yükleme alanı, 30 ülkede ve 6 kıtada lokalize olmuş 6 ortak girişimi bulunmakta…

-          1922 yılından beri New York Borsasında yer almakta…

-          Timken üretim ve dağıtım tesisleri ISO 9001, ISO/TS 16949, AS9100, M-1003, OHSAS18001 gibi 120’ nin üzerinde kalite sertifikasına sahiptir.